Система димовидалення

Система димовидалення - це один з важливих складових елементів системи протипожежного захисту об'єкта. Системи димовидалення необхідні там, де при виникненні пожежі можуть утворитися високі концентрації диму, а також небезпечні для здоров'я газоподібні речовини. Система димовидалення це спеціальна керована автоматично або вручну технічна система припливно-витяжної вентиляції.

Основне завдання системи димовидалення - забезпечення умов для безпечної евакуації людей у разі виникнення пожежі на об'єкті.


1. Системи димовидалення це, як правило, дорогі системи, доцільна структура і технічні характеристики яких вимагають спеціального проектування. Призначені для видалення продуктів горіння (диму) під час пожежі і обмеження його поширення в цілях забезпечення евакуації людей з приміщень будівлі в початковій стадії пожежі, що виникла в одному з приміщень.

2. У відповідності з будівельними нормами СНіП 2.04.05-91 *, обладнання СДУ підлягають висотні (понад 10 поверхів) будівлі, підземні споруди, приміщення без природної вентиляції.

3. СДУ як правило виконуються з автоматичним управлінням (пов'язані з комплексними системами безпеки об'єкта, установками автоматичної пожежної сигналізації, автоматичного пожежогасіння) або з напівавтоматичним керуванням (запуск здійснюється черговим персоналом або мешканцями будинку після отримання інформації про пожежу).

4. До складу систем димовидалення входять:

димоприймальні пристрої (клапани димовидалення) - встановлюються в приміщеннях, які захищаються, забезпечують приймання димових газів та їх спрямування в димові шахти. Мають електромагнітний привід.

вентилятори димовидалення - призначені для створення розрядження і відсмоктування димових газів з приміщень, які захищаються. Мають електропривід.

вентиляційні канали (повітроводи), шахти - призначені для транспортування димових газів з приміщень, які захищаються назовні. Виконуються з негорючих матеріалів.

вентилятори підпору повітря (створення надлишкового тиску в ліфтових шахтах, сходових клітках, тамбур-шлюзах для виключення їх задимлення). Мають електропривід.

вогнезатримуючі клапани - встановлюються в системах витяжної і загальнообмінної вентиляції для обмеження поширення по ним небезпечних факторів пожежі (димові гази та ін.). Мають електропривід або тепловий замок.

Система дымоотведения, установка монтаж системи димовідведення

Види систем димовидалення:

Статистичні системи — це системи відключення вентиляції, що не дозволяють при сильному задимленні надходити диму в інші приміщення.

Динамічні системи — димовидалення відбувається за допомогою вентиляторів, які можуть працювати як для видалення диму, так і для подачі свіжого повітря в приміщення.

Димовидалення можна робити через вже існуючі вентиляційні шахти (необхідне покриття металу вогнезахисними складами з метою доведення поверхні повітроводів до необхідної межі вогнестійкості), але найбільш ефективним є система окремих комунікацій.

Система димовидалення через окремі шахти дозволяє уникнути попадання диму в інші приміщення.


При проектуванні окремої системи для димовидалення використовують спеціальні повітроводи і вентилятори. Вентилятори і повітроводи димовидалення відрізняються від звичайних тим, що здатні працювати тривалий час, перекачуючи продукти горіння при високих температурах.


Залежно від типу і кількості вживаного обладнання система димовидалення може розташовуватися як всередині приміщень, які потребують захисту, так і в спеціальних вентиляційних камерах.


На повітроводах системи вентиляції необхідно передбачати протипожежні клапани відповідно до п. 7.11 СНіП 41-01-2003.


Клапани протипожежні встановлюються в місцях перетину повітроводами огороджувальних конструкцій, перекриттів, а також на відгалуженнях повітроводів димових або повітроприпливних каналів.


Системи димовидалення представляють собою автоматизовані, або оснащені ручним керуванням, системи вентиляції, які підтримують головну функцію: забезпечення безпеки людей в зонах пожежі та можливостей їх евакуації.

Системи димовідведення в Києві

Виділяють два типи обладнання, що забезпечує видалення диму:

Статична система видалення диму;

Динамічна система димовидалення.

Спосіб статичного видалення реалізується за допомогою локалізації диму в окремих приміщеннях, в яких спостерігається спалах, що виконується відключенням вентиляційних систем. Динамічний метод передбачає видалення продуктів загоряння з приміщень за допомогою спеціальних вентиляторів.

Система димовидалення, як правило, встановлюється окремо від звичайних вентиляційних систем. Існують підвищені вимоги до системи видалення диму за показниками міцності і надійності, оскільки вона повинна забезпечувати безперебійну роботу навіть в умовах виходу з ладу всіх інших автоматичних пристроїв системи охоронної сигналізації. Повітроводи систем димовидалення повинні витримувати високі температури.

Система видалення диму представлена елементами:

пристроєм димоприймальним;

вентиляторами димовидалення;

вентиляційними каналами;

вентиляторами підпору повітря;

вогнестримуючими клапанами.

Установки протипожежної безпеки об'єктів інтегрують в комплекси з системами димовидалення, при цьому вимоги до грамотного проектування і обслуговування такого комплексу - досить високі. Доцільність і необхідність розміщення системи видалення диму на Україні повинна бути визначена на підставі деталізованих розрахунків.

Будівельними нормами потрібна неодмінна наявність систем димовидалення в Києві в будівлях висотністю більше 10 поверхів, в підземних спорудах та приміщеннях, де неможливо обладнати природну вентиляцію.

Монтаж системи димовидалення передбачає використання вентиляторів і повітроводів. Ефективність системи димовидалення забезпечується якістю кожної окремої деталі. Всі елементи системи димовидалення провадяться відповідно до встановлених стандартів якості. У кожному конкретному приміщення монтаж системи димовидалення має свої індивідуальні особливості.

Монтаж системи димовидалення необхідно здійснювати після ретельного і детального аналізу особливостей кожного окремого приміщення.

Якісний і професійний монтаж системи димовидалення забезпечить максимально ефективне видалення диму.

  G Analytics
сайт создан компанией веб дизайн